- Menu podmiotowe
- ORGANY
- Gminna Komisja ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Punkt Konsultacyjny
PUNKT KONSULTACYJNY
Punkt Konsultacyjny jest miejscem, w którym prowadzone są działania w zakresie udzielania pomocy psychospołecznej i prawnej, w szczególności dla rodzin z problemem alkoholowym, narkotykowym oraz przemocy domowej związanej z wyżej wymienionymi uzależnieniami. Punkt Konsultacyjny mieści się przy Urzędzie Gminy Bierawa (wejście od strony Stacji Opieki „CARITAS").
W Punkcie Konsultacyjnym pomocy udzielają i interesantów przyjmują:
1. PSYCHOLOG – Alicja Goździk - Żelazny
w zakresie pomocy psychospołecznej,
w co drugi czwartek w godzinach od godz. 8.30 do 12.30,
informacji o terminach pracy psychologa udziela
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bierawie tel. 77/487-21-81;
2. KONSULTANT PRAWNY - Olimpia Romanowicz
udziela konsultacji ofiarom przestępstw w zakresie: prawa karnego i cywilnego,
w co drugą środę w godzinach od 14.30 do 16.30.
KONTAKT
PUNKT KONSULTACYJNY
tel. 77/ 487-22-66 wew. 144
PUNKT KONSULTACYJNY
tel. 77/ 487-22-66 wew. 144
PRZEMOC DOMOWA zwana też przemocą w rodzinie, to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie skierowane przeciw członkowi rodziny, które narusza prawa i dobra osobiste, powodując cierpienie i szkody. Przemoc w rodzinie jest często problemem ukrytym, który ujawnia się jako przemoc fizyczna w małżeństwie. Przemocy w rodzinie doświadczają nie tylko kobiety, także dzieci, osoby starsze, chore, a czasem także mężczyźni. Rozwiązywanie problemów tego typu są prowadzone na zasadzie rozmowy motywującej do podjęcia dalszych kroków w kierunku jego zmniejszenia, a nawet jego zaprzestania. Ofiary przemocy w rodzinie są informowane o przysługujących im prawach oraz są kierowane do instytucji społecznych, które wywierają ogromny wpływ na dalsze ich losy (lekarze pierwszego kontaktu - obdukcje, policja - interwencje, Sądy Rejonowe - wydawanie postanowień lub wyroków sądowych itp.).
Zadania osób pracujących w Punkcie Konsultacyjnym:
1. Motywowanie do podjęcia leczenia odwykowego osób uzależnionych, jak i terapii osób współuzależnionych, kierowanie do placówek leczenia specjalistycznego.
2. Motywowanie osób pijących ryzykownie i szkodliwie, ale nieuzależnionych do zmiany szkodliwego wzorca picia.
3. Udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym.
4. Rozpoznanie zjawiska przemocy domowej, udzielanie stosowanego wsparcia i informowanie o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy.
5. Inicjowanie interwencji w przypadku diagnozy przemocy domowej.
6. Posiadanie dobrej orientacji na temat dostępnych miejsc pomocy i kompetencji poszczególnych służb i instytucji z terenu gminy, które mogą się włączyć w systemową pomoc dla rodziny.
7. Udzielanie konsultacji ofiarom przestępstw w zakresie: prawa karnego i cywilnego prowadzone przez konsultanta prawnego.
Podmiot udostępniający: | GKRPAiN |
Informację wytworzył(a) lub za treść odpowiada: | Janas Klaudia |
Data wytworzenia: | 2008-03-18 |