Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

3. ZASADA PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ


 

3.  ZASADA  PARTYCYPACJI  SPOŁECZNEJ

W ramach wymienionej zasady, Gmina realizuje następujące zadania:

3.1. Opracowanie i wdrożenie programu współpracy z organizacjami  pozarządowymi,

3.2. Stworzenie "mapy aktywności" organizacji pozarządowych i inicjatyw na terenie Gminy - wykaz organizacji  wraz ze wskazaniem  rodzaju działalności. 

zadanie 3.1.

 Uchwalona w dniu 24 kwietnia 2003r. ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( ogłoszona w Dz. U. Nr 96, poz. 873) wprowadza kompleksowe rozwiązania dotyczące podstawowych dziedzin działalności  organizacji pozarządowych w Polsce.

O znaczeniu tej ustawy mogą świadczyć słowa wicepremiera Jerzego Hausnera, który powiedział: "To co się stało, traktuję bowiem jako pierwszą fazę wielkiej zmiany społecznej... Tak, jak kiedyś do gospodarki państwowej wprowadzono przestrzeń dla gospodarki liberalnej, rynkowej, tak my dzisiaj otwieramy przestrzeń dla ruchu obywatelskiego, ruchu zorientowanego na oddziaływanie na państwo, a nie bycie obok państwa".

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie obejmuje swoim zakresem wszystkie organizacje  pozarządowe (w definicji jako najważniejsze zostały wymienione fundacje i stowarzyszenia), jak również inne podmioty  prowadzące  działalność pożytku publicznego. Przepisy ustawy dotyczące działalności pożytku publicznego (dział II ustawy) nie stosuje się m.in. do fundacji tworzonych przez partie polityczne, fundacje utworzone  przez samorząd terytorialny i Skarb Państwa oraz do kościelnych (wyznaniowych) jednostek organizacyjnych i osób prawnych, a jedynie do takich, których cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.

Zgodnie z ustawą, :
- organizacją pozarządową jest każda instytucja utworzona na podstawie ustaw, która nie jest jednostką sektora finansów publicznych oraz która działa  w celu innym niż osiągnięcie zysku z zastrzeżeniem zapisu art. 3 ust. 4 cyt. ustawy.

działalność pożytku publicznego - to działalność społecznie użyteczna prowadzona w określonej sferze zadań publicznych (wymienionych w art. 4 ustawy) przez organizacje pozarządowe i inne podmioty wymienione w ustawie. 

Ustawa o działalności pożytku publicznego została napisana w duchu realizacji konstytucyjnej zasady pomocniczości. Silne i niezależne organizacje obywatelskie  mogą być partnerem dla administracji publicznej. W ustawie wprowadzono nowy model współpracy organizacji pozarządowych z organami administracji publicznej polegający na nałożeniu na te organy  obowiązku współdziałania  z organizacjami pozarządowymi.

Zgodnie z art. 5  ust. 3, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, którym w przypadku Gminy jest Rada Gminy, zobowiązana jest do corocznego uchwalania programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Program Współpracy Gminy Bierawa z organizacjami pozarządowymi w roku 2005 został przyjęty uchwałą Rady Gminy Bierawa nr XXVII/189/04 z dnia 10.12.2004r.

W dniu 29 listopada 2005r. Rada Gminy Bierawa uchwaliła Program współpracy na rok 2006r.
 

więcej>>   DOCProgram współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi na 2006r (72,00KB)

 

zadanie 3.2.

 DOCMapa - aktualizacja (63,50KB)

 DOCZarządzenie w sprawie wykazu organizacji (42,50KB)

DOCZarządzenie w sprawie procedury informowania i konsultacji (39,50KB)

 

informację wytworzył(a): Barbara Gawlik
za treść odpowiada: Barbara Gawlik
data wytworzenia: 07.11.2005r.