Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

ZASADA BRAKU TOLERANCJI DLA KORUPCJI

 

 W ramach zasady "Braku tolerancji dla korupcji", Urząd Gminy Bierawa realizował zadanie obligatoryjne:

" Opracowanie procedury corocznego przeglądu i monitoringu kodeksu etycznego urzędnika prowadzonego przez pracowników urzędu oraz społeczność lokalną". 


Zarządzeniem nr ORG. 0152-11/06 z dnia 24 sierpnia 2006r., Wójt Gminy wprowadził procedurę corocznego przeglądu i monitorowania Kodeksu Etycznego pracowników Urzędu Gminy Bierawa.
Wprowadzenie tej procedury ma na celu podnoszenie jakości świadczonych usług przez Urząd Gminy oraz kształtowanie postaw etycznych urzędników w nim zatrudnionych.
W ramach ustalonej procedury ustalono, że opinie na temat Kodeksu Etycznego będą zbierane od Klientów oraz pracowników Urzędu w formie anonimowej ankiety.
Ankieta wśród Klientów Urzędu będzie rozprowadzana w formie  papierowej lub elektronicznej.

 DOCProcedura przeglądu i monitoringu Kodeksu Etycznego (80,50KB)

DOCAnkieta (53,50KB)


RAPORT

Kodeks Etyczny pracowników Urzędu Gminy Bierawa obowiązuje od listopada 2005r. Od momentu przyjęcia tego Kodeksu do dnia dzisiejszego nie wpłynęła żadna skarga w sprawie naruszenia etyki przez pracowników Urzędu Gminy.

W dniach od 28 sierpnia do 08 września 2006r., zgodnie z przyjętą procedurą, przeprowadzono przegląd funkcjonowania Kodeksu. Przegląd został dokonany w formie bezimiennych ankiet wśród pracowników Urzędu oraz Klientów.

Ankiety dla Klientów były wyłożone w dostępnych miejscach na korytarzach Urzędu oraz zamieszczone na stronie internetowej Urzędu (w dziale: Urząd Gminy oraz Aktualności).
W badanym okresie ankiety wypełniły tylko 3 osoby. Nikt nie przysłał ankiety w wersji elektronciznej.

Ankietowani stwierdzili, że stworzenie Kodeksu Etyki było potrzebne. Odpowiadając na pytanie, czy po wprowadzeniu kodeksu widoczna jest poprawa jakości obsługi, jedna osoba uznała, że tak, a pozostałe odpowiedziały negatywnie. Żaden z ankietowanych nie miał dodatkowych uwag do Kodeksu Etycznego.

O ocenę Kodeksu zwrócono się również do pracowników Urzędu. Ankietę wypełniło 12 osób. Zdaniem większości, zapisy zawarte w Kodeksie są właściwe, Kodeks jest potrzebny i zwiększa zaufanie Klienta do Urzędu Gminy. Tylko w jednym przypadku, ankietowany zauważył, że jego zdaniem, zapisy Kodeksu od czasu jego wprowadzenia nie są aktualne, gdyż nie wszyscy go przestrzegają oraz, że Kodeks wymaga uzupełnienia (gdyż jest zauważana protekcja).  W pozostałych przypadkach ankietowani uznali, że zapisy Kodeksu są nadal aktualne i nie są wymagane zmiany.  Zdaniem ankietowanych, pracownicy w wykonywaniu obowiązków służbowych przestrzegają  ustalonych norm etycznych i moralnych zawartych w Kodeksie i zgodnie z wymogami rozwijają swoje kompetencje i wiedzę zawodową.

 

Bierawa 21.09.2006r.
 

informację wytworzył(a): Barbara Gawlik
za treść odpowiada: Barbara Gawlik
data wytworzenia: 29.08.2006r.